Wkład kominkowy żeliwny czy stalowy?

Budowa i nieruchomości

Wielkimi krokami zbliża się do nas obecnie zima. Cóż jest zaś przyjemniejszego podczas zimy niż miękki fotel, dobra książka, grzane wino czy herbata i ogień wesoło trzaskający w kominku? No właśnie -kominek. Otóż dzisiaj kominki stanowią coraz częstszy motyw aranżacji wnętrz. Powstaje jednak pytanie – jaki dokładniej rodzaj kominka oraz wkładu do kominka będzie najlepszy?

Wkład kominkowy narożny – absolutny hit

Na początek należy powiedzieć nieco o tym, że dzisiaj szczególnie modny jest wkład kominkowy narożny. O co w nim tak dokładniej chodzi? Otóż wkład ten posiada boczną szybkę, dzięki czemu płomień widoczny jest nie tylko z jednej strony. Takie wkłady świetnie sprawdzają się w rogach pokoju albo też na wolnej ścianie, które kończy się, wchodząc lekko w salon. Czasami także określenie wkład kominkowy narożny odnosi się do wkładów, które po prostu można ciekawie zaaranżować w rogu danego pokoju, a które nie posiadają wolnej szybki.

Niestety jednak kształt i wygląd ogólny kominka to nie jedyne dwie rzeczy, które trzeba wybrać. Ważne jest bowiem jeszcze do, czy wybierzemy wkład żeliwny czy stalowy.

Kominek z wkładem żeliwnym – najważniejsze informacje

Zacznijmy na początek od omówienia kominków z wkładem żeliwny,. Czym takie wkłady się charakteryzują? Na wstępie trzeba powiedzieć, że generalnie jest to bardziej popularny materiał wykonywania wkładów. Zasadniczo też większość z nich cechuje nieco gorsza jakość niż wkładów stalowych. Oczywiście zdarzają się pewne wkłady żeliwne wyprodukowane jako naprawdę bardzo wysokiej klasy produkty, jednak zasadniczo to jest ich mniejszość. Najczęściej w sklepach spotkamy wkłady żeliwne w dość standardowej, przeciętnej jakości i co więcej – dość typowe pod kątem wyglądu. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że niestety są też nieco mniej trwałe od wkładów stalowych – trzeba na nie bardziej uważać.

Zdecydowanym atutem są tutaj jednakże aranżacje kominków z wkładem żeliwnym w pomieszczeniach utrzymanych na modłę nieco rustykalną. Może to być klasyczny wiejski styl albo też styl inspirowany nieco bardziej folklorystycznymi motywami, jak np. styl skandynawski czy prowansalski.

Kominek z wkładem stalowym – najważniejsze informacje

Jak zaś przedstawia się kominek z wkładem stalowym? Przede wszystkim jest on znacznie bardziej wytrzymały – przy prawidłowej eksploatacji wytrzyma spokojnie wiele sezonów grzewczych. Ponadto zasadniczo wyższa jest tutaj także wydajność grzewcza, która może być nawet o 25% wyższa niż w przypadku wkładu żeliwnego. W zakresie wkładów stalowych warto jeszcze dodać, że pewną dość istotną zaletą jest to, że posiadają one wiele modeli oraz że wiele z nich wykonywanych jest na zamówienie albo też prezentuje się naprawdę znakomicie. Tutaj aranżacje kominków z takim wkładem świetnie sprawdzą się w stylach współczesnych, bardzo eleganckich, glamour.

Czy taki wkład ma jednak w zasadzie jakiekolwiek wady? Oczywiście, że niestety tak. Przede wszystkim sprawą zaporową dla wielu osób jest w zasadzie naprawdę całkiem wysoka cena takiego wkładu…

O montażu wkładów kominkowych klika słów

Na koniec trzeba powiedzieć, że bez względu na to, czy jest to wkład kominkowy narożny czy też żeliwny albo stalowy, aranżacje kominków trzeba wykonać nieco wcześniej. A konkretniej zaraz po zamknięciu stanu surowego i wykonaniu wylewek. Potem oczywiście, że też się da zamontować kominek, jednak będzie to o wiele trudniejsze zadanie.

Budowa i nieruchomości
Usługi hydrauliczne w Krakowie

W każdym gospodarstwie domowym co jakiś czas dochodzi do różnego rodzaju awarii. Wielokrotnie wówczas warto postawić na pomoc specjalistów, którzy w szybki tempie uporają się z awarią i nie uszkodzą przy tym elementów, które znajdują się w pobliżu. Gdy problem dotyka instalacji wodno-kanalizacyjnej to tym bardziej warto postawić na usługi …

Budowa i nieruchomości
Życie w duchu slow life – czy przeprowadzka na wieś ma sens?

Chcąc nieco zwolnić tempo życia i odetchnąć od miejskiego zgiełku, coraz częściej zastanawiamy się, czy przeprowadzka na wieś to dobry pomysł. To poważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć – jakie aspekty warto przeanalizować, zanim zmienimy miejsce zamieszkania? Z dala od miejskiego zgiełku Zanim rozpoczniemy poszukiwanie wymarzonego domu lub działki pod …

Budowa i nieruchomości
Wrocław: na co zwrócić uwagę, wybierając biuro nieruchomości?

Korzystnych ofert związanych z inwestowaniem na rynku nieruchomości zwykle szukamy w sieci. Niekiedy jednak bywa to problematyczne – konkurencja jest duża, ceny zróżnicowane, a warunki sprzedaży lub wynajmu – nie zawsze jasne. Z pomocą może nam przyjść biuro nieruchomości. Wrocław oferuje w tym zakresie wsparcie wielu specjalistów – na co …