Wkład kominkowy żeliwny czy stalowy?

Budowa i nieruchomości

Wielkimi krokami zbliża się do nas obecnie zima. Cóż jest zaś przyjemniejszego podczas zimy niż miękki fotel, dobra książka, grzane wino czy herbata i ogień wesoło trzaskający w kominku? No właśnie -kominek. Otóż dzisiaj kominki stanowią coraz częstszy motyw aranżacji wnętrz. Powstaje jednak pytanie – jaki dokładniej rodzaj kominka oraz wkładu do kominka będzie najlepszy?

Wkład kominkowy narożny – absolutny hit

Na początek należy powiedzieć nieco o tym, że dzisiaj szczególnie modny jest wkład kominkowy narożny. O co w nim tak dokładniej chodzi? Otóż wkład ten posiada boczną szybkę, dzięki czemu płomień widoczny jest nie tylko z jednej strony. Takie wkłady świetnie sprawdzają się w rogach pokoju albo też na wolnej ścianie, które kończy się, wchodząc lekko w salon. Czasami także określenie wkład kominkowy narożny odnosi się do wkładów, które po prostu można ciekawie zaaranżować w rogu danego pokoju, a które nie posiadają wolnej szybki.

Niestety jednak kształt i wygląd ogólny kominka to nie jedyne dwie rzeczy, które trzeba wybrać. Ważne jest bowiem jeszcze do, czy wybierzemy wkład żeliwny czy stalowy.

Kominek z wkładem żeliwnym – najważniejsze informacje

Zacznijmy na początek od omówienia kominków z wkładem żeliwny,. Czym takie wkłady się charakteryzują? Na wstępie trzeba powiedzieć, że generalnie jest to bardziej popularny materiał wykonywania wkładów. Zasadniczo też większość z nich cechuje nieco gorsza jakość niż wkładów stalowych. Oczywiście zdarzają się pewne wkłady żeliwne wyprodukowane jako naprawdę bardzo wysokiej klasy produkty, jednak zasadniczo to jest ich mniejszość. Najczęściej w sklepach spotkamy wkłady żeliwne w dość standardowej, przeciętnej jakości i co więcej – dość typowe pod kątem wyglądu. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że niestety są też nieco mniej trwałe od wkładów stalowych – trzeba na nie bardziej uważać.

Zdecydowanym atutem są tutaj jednakże aranżacje kominków z wkładem żeliwnym w pomieszczeniach utrzymanych na modłę nieco rustykalną. Może to być klasyczny wiejski styl albo też styl inspirowany nieco bardziej folklorystycznymi motywami, jak np. styl skandynawski czy prowansalski.

Kominek z wkładem stalowym – najważniejsze informacje

Jak zaś przedstawia się kominek z wkładem stalowym? Przede wszystkim jest on znacznie bardziej wytrzymały – przy prawidłowej eksploatacji wytrzyma spokojnie wiele sezonów grzewczych. Ponadto zasadniczo wyższa jest tutaj także wydajność grzewcza, która może być nawet o 25% wyższa niż w przypadku wkładu żeliwnego. W zakresie wkładów stalowych warto jeszcze dodać, że pewną dość istotną zaletą jest to, że posiadają one wiele modeli oraz że wiele z nich wykonywanych jest na zamówienie albo też prezentuje się naprawdę znakomicie. Tutaj aranżacje kominków z takim wkładem świetnie sprawdzą się w stylach współczesnych, bardzo eleganckich, glamour.

Czy taki wkład ma jednak w zasadzie jakiekolwiek wady? Oczywiście, że niestety tak. Przede wszystkim sprawą zaporową dla wielu osób jest w zasadzie naprawdę całkiem wysoka cena takiego wkładu…

O montażu wkładów kominkowych klika słów

Na koniec trzeba powiedzieć, że bez względu na to, czy jest to wkład kominkowy narożny czy też żeliwny albo stalowy, aranżacje kominków trzeba wykonać nieco wcześniej. A konkretniej zaraz po zamknięciu stanu surowego i wykonaniu wylewek. Potem oczywiście, że też się da zamontować kominek, jednak będzie to o wiele trudniejsze zadanie.

Budowa i nieruchomości
Komin ceramiczny – zalety i wady. Stalowy czy ceramiczny komin?

Wybór systemu grzewczego do domu nie jest prostym zadaniem, a do tego należy podjąć jeszcze szereg innych decyzji. Jedna z nich związana jest z zakupem odpowiedniego komina. My przedstawiamy dziś popularne rozwiązanie – komin ceramiczny. I jednocześnie zastanawiamy się, jakie są różnice między stalowym a ceramicznym kominem. Komin ceramiczny – …

Budowa i nieruchomości
Szukasz mieszkania w atrakcyjnej cenie? Pora zajrzeć na portale internetowe

Rynek mieszkań w Polsce rośnie z roku na rok. Zarabiamy coraz więcej, dlatego więcej Polaków stać na zakup wymarzonego mieszkania. To dobra i pozytywna tendencja, również dla polskiej gospodarki. Ceny mieszkań są różne – w zależności od lokalizacji. Z pewnością najwięcej wydamy na zakup nieruchomości w Warszawie. Niewiele mniej zapłacimy …

Budowa i nieruchomości
Rośnie rynek nieruchomości w Polsce

Wielu ekspertów prognozowało, że czeka nas zapaść na rynku mieszkaniowym. Na szczęście mylili się. Ostatnie dane – czarno na białym – pokazują, że na rynku kupna i sprzedaży mieszkań w Polsce jest coraz lepiej. Coraz częściej Polacy inwestują w mieszkania na wynajem. To dobra perspektywa na najbliższe lata. Tego rodzaju …