Wkład kominkowy żeliwny czy stalowy?

Budowa i nieruchomości

Wielkimi krokami zbliża się do nas obecnie zima. Cóż jest zaś przyjemniejszego podczas zimy niż miękki fotel, dobra książka, grzane wino czy herbata i ogień wesoło trzaskający w kominku? No właśnie -kominek. Otóż dzisiaj kominki stanowią coraz częstszy motyw aranżacji wnętrz. Powstaje jednak pytanie – jaki dokładniej rodzaj kominka oraz wkładu do kominka będzie najlepszy?

Wkład kominkowy narożny – absolutny hit

Na początek należy powiedzieć nieco o tym, że dzisiaj szczególnie modny jest wkład kominkowy narożny. O co w nim tak dokładniej chodzi? Otóż wkład ten posiada boczną szybkę, dzięki czemu płomień widoczny jest nie tylko z jednej strony. Takie wkłady świetnie sprawdzają się w rogach pokoju albo też na wolnej ścianie, które kończy się, wchodząc lekko w salon. Czasami także określenie wkład kominkowy narożny odnosi się do wkładów, które po prostu można ciekawie zaaranżować w rogu danego pokoju, a które nie posiadają wolnej szybki.

Niestety jednak kształt i wygląd ogólny kominka to nie jedyne dwie rzeczy, które trzeba wybrać. Ważne jest bowiem jeszcze do, czy wybierzemy wkład żeliwny czy stalowy.

Kominek z wkładem żeliwnym – najważniejsze informacje

Zacznijmy na początek od omówienia kominków z wkładem żeliwny,. Czym takie wkłady się charakteryzują? Na wstępie trzeba powiedzieć, że generalnie jest to bardziej popularny materiał wykonywania wkładów. Zasadniczo też większość z nich cechuje nieco gorsza jakość niż wkładów stalowych. Oczywiście zdarzają się pewne wkłady żeliwne wyprodukowane jako naprawdę bardzo wysokiej klasy produkty, jednak zasadniczo to jest ich mniejszość. Najczęściej w sklepach spotkamy wkłady żeliwne w dość standardowej, przeciętnej jakości i co więcej – dość typowe pod kątem wyglądu. Trzeba jeszcze zaznaczyć, że niestety są też nieco mniej trwałe od wkładów stalowych – trzeba na nie bardziej uważać.

Zdecydowanym atutem są tutaj jednakże aranżacje kominków z wkładem żeliwnym w pomieszczeniach utrzymanych na modłę nieco rustykalną. Może to być klasyczny wiejski styl albo też styl inspirowany nieco bardziej folklorystycznymi motywami, jak np. styl skandynawski czy prowansalski.

Kominek z wkładem stalowym – najważniejsze informacje

Jak zaś przedstawia się kominek z wkładem stalowym? Przede wszystkim jest on znacznie bardziej wytrzymały – przy prawidłowej eksploatacji wytrzyma spokojnie wiele sezonów grzewczych. Ponadto zasadniczo wyższa jest tutaj także wydajność grzewcza, która może być nawet o 25% wyższa niż w przypadku wkładu żeliwnego. W zakresie wkładów stalowych warto jeszcze dodać, że pewną dość istotną zaletą jest to, że posiadają one wiele modeli oraz że wiele z nich wykonywanych jest na zamówienie albo też prezentuje się naprawdę znakomicie. Tutaj aranżacje kominków z takim wkładem świetnie sprawdzą się w stylach współczesnych, bardzo eleganckich, glamour.

Czy taki wkład ma jednak w zasadzie jakiekolwiek wady? Oczywiście, że niestety tak. Przede wszystkim sprawą zaporową dla wielu osób jest w zasadzie naprawdę całkiem wysoka cena takiego wkładu…

O montażu wkładów kominkowych klika słów

Na koniec trzeba powiedzieć, że bez względu na to, czy jest to wkład kominkowy narożny czy też żeliwny albo stalowy, aranżacje kominków trzeba wykonać nieco wcześniej. A konkretniej zaraz po zamknięciu stanu surowego i wykonaniu wylewek. Potem oczywiście, że też się da zamontować kominek, jednak będzie to o wiele trudniejsze zadanie.

Budowa i nieruchomości
Najlepsze uszczelnienia hydrauliczne

Działanie wszelkiego rodzaju urządzeń nie byłoby możliwe bez ich skutecznej i praktycznej ochrony gwarantującej długotrwałe i bezproblemowe działanie. Od dziesiątek lat towarzyszą nam różnego rodzaju urządzenia i maszyny pomagające w produkcji , w rolnictwie czy w transporcie jednak każde z nich od samego początku musi być szczelnie zabezpieczone. Chodzi tutaj …

Budowa i nieruchomości
Hydraulicy – tajniki zawodu i ciekawa reprezentacja

Kanalizacja i hydraulik – podstawowe informacje oraz ciekawostki Kanalizacja – istotny element, którego nie należy zaniedbywać Robiąc remont lub budując domu czy mieszkanie warto zwrócić uwagę na liczne elementy wymagające poprawy lub dopracowania. Należy do nich przykładowo kanalizacja. Jak podaje Wikipedia jest to: “infrastruktura, która jest zbiorem wszystkich elementów służących …

Budowa i nieruchomości
Energia – źródła, ekologia, tradycja

Wszystko o energii Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Część z nich jest przyjazna dla środowiska, część niestety powoduje duże szkody ekologiczne. Jedne rozwiązania są bardziej, inne mniej ekonomiczne. Niektóre wymagają większego, inne mniejszego zaangażowania ze strony użytkowników. Dlatego decydując czy będziemy ogrzewać dom warto przeanalizować wiele czynników, tak aby …