Jakie kinkiety sprawdzą się nad łazienkowym lustrem?

Aranżacje wnętrz

Kinkiety nad lustrem w łazience powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Oświetlenie ścienne o indywidualnie dopasowanych cechach i parametrach zapewni wygodę i precyzję wykonywania różnych czynności przed lustrem i stanie się efektowną ozdobą łazienkowego wnętrza.

Łazienkę, podobnie jak wszystkie inne pomieszczenia w domu, podzielić można na kilka funkcjonalnych stref. Najczęściej wyróżnią się strefę umywalkową, kąpielową i WC. W tej pierwszej, oprócz blatu z umywalką i baterią, znajduje się również lustro. Może być ono duże lub małe, prostokątne lub okrągłe, tradycyjne lub stylizowane. Natomiast musi być optymalnie podświetlone.

Rola kinkietów nad lustrem w łazience

Odpowiednio doświetlone lustro zapewnia komfort i bezpieczeństwo wykonywania różnych, precyzyjnych czynności, np. golenia się czy nakładania make-upu. Zarówno zbyt mocne i zimne, jak również zbyt słabe i ciepłe światło zafałszuje kolory i utrudni codzienną pielęgnację. Nie sposób pominąć dekoracyjnej funkcji oświetlenia ściennego w łazience. Zwłaszcza w małych łazienkach będzie rzucać się ono w oczy. Jeśli zależy Ci na dopieszczonej w każdym detalu, efektownej i spójnej aranżacji, podejdź do zakupu oświetlenia łazienkowego z takim samym zaangażowaniem, jak do wyboru kinkietów do salonu.

Wybór kinkietów nad lustro – najważniejsze zasady

Przede wszystkim kinkiety nad lustro w łazience powinny być funkcjonalne, czyli solidnie wykonane i bezproblemowe do utrzymania w czystości. Jeśli mają być narażone na wilgoć, muszą posiadać odpowiednio wysoką klasę szczelności. Większość dostępnych na rynku opraw posiada stopień ochrony IP20, co oznacza, że nadają się do zastosowań wewnątrz budynków i z dala od źródła wody. W zawilgoconej łazience bezpieczniej jest zastosować kinkiety ścienne ze wskaźnikiem szczelności co najmniej IP44. Nad lustrem warto zamontować podłużny kinkiet z technologią LED, emitujący światło o barwie neutralnej (zbliżonej do światła dziennego) lub lekko chłodnej.

Kinkiet a kształt lustra w łazience

Kolejna kwestia to dopasowanie kinkietu do rozmiaru i kształtu tafli. Najczęściej nad umywalkami montowane są lustra prostokątne, rzadziej okrągłe. Nad prostokątnym lustrem doskonale sprawdzi się minimalistyczny, podłużny kinkiet o długości adekwatnej do rozmiaru tafli. Na rynku znajdziesz modele o długości sięgającej nawet 1 metr, które pozwalają równomiernie oświetlić całą taflę. Jeśli lustro jest bardzo długie, możesz zamontować na ścianie kilka kinkietów o bardziej obłych kształtach. W przypadku lustra okrągłego, atrakcyjniejszy efekt uzyskasz, montując kinkiety po obu bokach tafli, a nie nad nią.

Dopasowanie kinkietów do aranżacji łazienki

Kinkiety montowane nad lustrem w łazience powinny współgrać stylistycznie i kolorystycznie z pozostałymi źródłami światła w pomieszczeniu oraz z ogólnym wystrojem wnętrza domu. Wśród dostępnych na rynku modeli bez problemu znajdziesz lampy ścienne kinkiety zaprojektowane w Twoim ulubionym stylu. W zależności od posiadanego pomysłu na łazienkę, wybierz minimalistyczną oprawę LEDową, która dyskretnie wtopi się w tło albo przeciwnie – postaw na ekstrawagancki, dekoracyjny kinkiet, wybijający się z aranżacji. Proste oświetlenie ścienne LED z metalu i tworzywa polecamy do łazienek nowoczesnych i minimalistycznych.

Aranżacje wnętrz
Meble biurowe na wymiar czy warto?

Meble na wymiar do biura – idealne rozwiązanie dla wymagających W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi pracuje w biurach. Wymagające zadania i długie godziny spędzone przy biurku wymagają odpowiedniego wyposażenia. Jednym z kluczowych elementów biurowego wyposażenia są meble. Odpowiednio dobrane meble wpływają na komfort i efektywność pracy, dlatego coraz więcej …

Aranżacje wnętrz
Metaloplastyka — jak zacząć i co jest potrzebne

Na stronie takiej jak: https://www.sklep.dastal.com.pl znajdziesz wiele porad oraz wskazówek dotyczących metaloplastyki oraz wyrobów z nią związanych. Jeśli chcesz nieco więcej dowiedzieć się na ten temat, koniecznie przeczytaj tekst i sprawdź co warto wiedzieć. Metalowe dekoracje Dąstal to idealna propozycja dla wszystkich, którzy poszukują nietuzinkowych rozwiązań. Metaloplastyka — jak zacząć …

Aranżacje wnętrz
Jak stworzyć skrzynkę na zabawki diy?

Każda rodzina z dziećmi szuka oryginalnego sposobu na przechowywanie dziecięcych zabawek. Kupowanie kolejnych plastikowych opakowań nie pomaga w ochronie środowiska czy eleganckim przechowywaniu zabawek dzieci. Dlatego też warto spróbować samodzielnie przygotować taki produkt jak skrzynka na zabawki diy. Jakie materiały są potrzebne do wykonania skrzynki na zabawki? Do podstawowych materiałów …