Zawód elektryk

Budowa i nieruchomości

Elektryk to dość powszechny, popularny zawód. Jak mówi Wikipedia: ”Elektryk – zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych.” W internetowej encyklopedii wymienione zostały także następujące czynności, które podejmuje osoba trudniąca się tym zawodem:

  • ”projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych
  • montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną;
  • instalowanie i uruchamianie maszyn elektrycznych i urządzeń elektrycznych oraz regulowania parametrów ich pracy;
  • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
  • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw linii napowietrznych i linii kablowych;
  • przeprowadzanie konserwacji oraz napraw układów automatyki;
  • wykonywanie pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywania oceny ich stanu technicznego”

Kto może zostać elektrykiem? – różnorodne drogi zawodowe i ścieżki kształcenia

W Polsce zawód ten może być wykonywany przez osoby o różnorodnym wykształceniu. Zawód elektryka wykonują osoby, które ukończyły szkołę zawodową. Znajdą w nim zatrudnienie popularnych na terenie całego kraju kierunku w technikum, a więc osoby z wykształceniem średnim (technikum). Bardziej skomplikowane prace wykonują osoby, które ukończyły studia wyższe, najczęściej politechnikę.Często jednak do wykonywania zawodu wystarczy kwalifikacyjny kurs zawodowy, który wyposaża absolwentów w komplet unikalnych umiejętności, które pozwalają mu podejmować różnorodne naprawy oraz pracować tworząc instalacje elektryczne. Odpowiednie uprawnienia można także zdobyć uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych np. SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich). Absolwentom kursów nieobce stają się specjalistyczne pojęcia oraz wiedza praktyczna, a w ich codzienności pojawiają się termostat, czy maszyny elektryczne.

Znani elektrycy, pionierzy w swojej dziedzinie

Wśród istotnych postaci zajmujących się tą dziedziną nauki wymienia się głównie te wymienione w przygotowanym w grudniu 1984r pocie 8 WEP przygotowanym przez specjalnie powołaną w tym celu Komisję, w której składzie znaleźli się między innymi Andrzej Marusak i Jacek Przygodzki. W kolejności chronologicznej:

1) Józef Herman Osiński (1738-1802)
– pierwszy elektryk polski,

2) Julian Ochorowicz (1850-1917)
– pionier telewizji i telefonii,

3) Napoleon Nikodem Cybulski (1856-1919)
– twórca encefalografii,

4) Michał Doliwo-Dobrowolski (1862-1919)
– pionier techniki prądu trójfazowego,

5) Ignacy Mościcki (1867-1946)
– wynalazca i badacz wysokich napięć.

6) Roman Podoski (1873-1954)
– pionier elektryfikacji polskich kolei,

7) Kazimierz Drewnowski (1881-1952)
– pierwszy polski profesor elektrotechniki,

8) Janusz Groszkowski (1898-1984)
– pionier radiotechniki i elektroniki

 

Budowa i nieruchomości
Nowoczesne rynny – jakie są ich zalety?

Nowoczesne rynny to coraz częściej wybierane rozwiązanie w budownictwie. Co sprawia, że są one takie popularne? Przede wszystkim ich zalety. Nowoczesne rynny charakteryzują się przede wszystkim trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie trzeba martwić się o ich wymianę lub naprawę w przypadku np. silnego wiatru lub gradobicia. …

Budowa i nieruchomości
Najlepsze uszczelnienia hydrauliczne

Działanie wszelkiego rodzaju urządzeń nie byłoby możliwe bez ich skutecznej i praktycznej ochrony gwarantującej długotrwałe i bezproblemowe działanie. Od dziesiątek lat towarzyszą nam różnego rodzaju urządzenia i maszyny pomagające w produkcji , w rolnictwie czy w transporcie jednak każde z nich od samego początku musi być szczelnie zabezpieczone. Chodzi tutaj …

Budowa i nieruchomości
Hydraulicy – tajniki zawodu i ciekawa reprezentacja

Kanalizacja i hydraulik – podstawowe informacje oraz ciekawostki Kanalizacja – istotny element, którego nie należy zaniedbywać Robiąc remont lub budując domu czy mieszkanie warto zwrócić uwagę na liczne elementy wymagające poprawy lub dopracowania. Należy do nich przykładowo kanalizacja. Jak podaje Wikipedia jest to: “infrastruktura, która jest zbiorem wszystkich elementów służących …