Zawód elektryk

Budowa i nieruchomości

Elektryk to dość powszechny, popularny zawód. Jak mówi Wikipedia: ”Elektryk – zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych.” W internetowej encyklopedii wymienione zostały także następujące czynności, które podejmuje osoba trudniąca się tym zawodem:

  • ”projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych
  • montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną;
  • instalowanie i uruchamianie maszyn elektrycznych i urządzeń elektrycznych oraz regulowania parametrów ich pracy;
  • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
  • wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw linii napowietrznych i linii kablowych;
  • przeprowadzanie konserwacji oraz napraw układów automatyki;
  • wykonywanie pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywania oceny ich stanu technicznego”

Kto może zostać elektrykiem? – różnorodne drogi zawodowe i ścieżki kształcenia

W Polsce zawód ten może być wykonywany przez osoby o różnorodnym wykształceniu. Zawód elektryka wykonują osoby, które ukończyły szkołę zawodową. Znajdą w nim zatrudnienie popularnych na terenie całego kraju kierunku w technikum, a więc osoby z wykształceniem średnim (technikum). Bardziej skomplikowane prace wykonują osoby, które ukończyły studia wyższe, najczęściej politechnikę.Często jednak do wykonywania zawodu wystarczy kwalifikacyjny kurs zawodowy, który wyposaża absolwentów w komplet unikalnych umiejętności, które pozwalają mu podejmować różnorodne naprawy oraz pracować tworząc instalacje elektryczne. Odpowiednie uprawnienia można także zdobyć uczestnicząc w zajęciach prowadzonych w wybranych ośrodkach egzaminacyjnych np. SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) lub SIMP (Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich). Absolwentom kursów nieobce stają się specjalistyczne pojęcia oraz wiedza praktyczna, a w ich codzienności pojawiają się termostat, czy maszyny elektryczne.

Znani elektrycy, pionierzy w swojej dziedzinie

Wśród istotnych postaci zajmujących się tą dziedziną nauki wymienia się głównie te wymienione w przygotowanym w grudniu 1984r pocie 8 WEP przygotowanym przez specjalnie powołaną w tym celu Komisję, w której składzie znaleźli się między innymi Andrzej Marusak i Jacek Przygodzki. W kolejności chronologicznej:

1) Józef Herman Osiński (1738-1802)
– pierwszy elektryk polski,

2) Julian Ochorowicz (1850-1917)
– pionier telewizji i telefonii,

3) Napoleon Nikodem Cybulski (1856-1919)
– twórca encefalografii,

4) Michał Doliwo-Dobrowolski (1862-1919)
– pionier techniki prądu trójfazowego,

5) Ignacy Mościcki (1867-1946)
– wynalazca i badacz wysokich napięć.

6) Roman Podoski (1873-1954)
– pionier elektryfikacji polskich kolei,

7) Kazimierz Drewnowski (1881-1952)
– pierwszy polski profesor elektrotechniki,

8) Janusz Groszkowski (1898-1984)
– pionier radiotechniki i elektroniki

 

Budowa i nieruchomości
Zarządzanie Finansami w Wynajmie Nieruchomości: Najlepsze Praktyki

Zarządzanie finansami w wynajmie nieruchomości jest kluczowe dla zapewnienia rentowności i długoterminowej stabilności inwestycji. Niezależnie od tego, czy zarządzasz kilkoma mieszkaniami, czy rozległym portfelem nieruchomości komercyjnych, odpowiednie podejście do finansów może znacznie różnić się w zależności od skali działalności. W tym artykule przedstawiamy najlepsze praktyki w zarządzaniu finansami, które pomogą …

Budowa i nieruchomości
Nowoczesne rynny – jakie są ich zalety?

Nowoczesne rynny to coraz częściej wybierane rozwiązanie w budownictwie. Co sprawia, że są one takie popularne? Przede wszystkim ich zalety. Nowoczesne rynny charakteryzują się przede wszystkim trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nie trzeba martwić się o ich wymianę lub naprawę w przypadku np. silnego wiatru lub gradobicia. …

Budowa i nieruchomości
Najlepsze uszczelnienia hydrauliczne

Działanie wszelkiego rodzaju urządzeń nie byłoby możliwe bez ich skutecznej i praktycznej ochrony gwarantującej długotrwałe i bezproblemowe działanie. Od dziesiątek lat towarzyszą nam różnego rodzaju urządzenia i maszyny pomagające w produkcji , w rolnictwie czy w transporcie jednak każde z nich od samego początku musi być szczelnie zabezpieczone. Chodzi tutaj …