Prawo budowlane – na co zwrócić uwagę?
- By : Architega.pl
- Category : Budowa i nieruchomości
- Tags: nieruchomości, prawnik, prawo

Prawo budowlane – na co zwrócić uwagę?
Decydując się na budowę lub zakup działki, nasze działania podlegają przepisom prawa budowlanego – fakt ten wydaje się być oczywisty. Na tym jednak nie kończy się lista obszarów, jakie regulują zawarte w nim przepisy. Jakich aspektów związanych z budową nieruchomości dotyczy prawo budowlane?
Dział prawa administracyjnego
Prawo budowlane wpisuje się w prawo administracyjne. To właśnie tam znajdziemy przepisy regulujące działania związane z powstawaniem nowych budynków. Na tym jednak nie koniec – wśród przepisów znajdziemy również te związane z samym użytkowaniem obiektów publicznych, lokali handlowo-usługowych czy domów oraz mieszkań. Tu także możemy szukać informacji określających zasady ich nadzorowania czy rozbiórki. Ten dział prawa obejmuje więc szeroki obszar, któremu – w odpowiednich częściach – podlegać mogą zarówno lokalny sklepik czy budynek urzędu miasta, jak i mający powstać na naszej działce garaż.
Co z samowolą budowlaną?
Pojęcie samowoli budowlanej rodzi niekiedy wiele kontrowersji – nie dla każdego jasnym jest fakt, że nawet własna działka podlega określonym przepisom. Nie ułatwiają tego także same przepisy, które nie dość jasno określają, co kryje się pod tym pojęciem. Chcąc usystematyzować to zagadnienie, w dużym uproszczeniu można przyjąć, że samowola budowlana to każde rozpoczęcie budowy obiektu, bez uzyskania odpowiedniego zezwolenia (bądź też pomimo uzyskania decyzji odmownej w tym zakresie). Często do samowoli budowlanej dochodzi również nieświadomie – np. w momencie, gdy po kilku latach od budowy domu lub lokalu użytkowego jego właściciele zdecydują się na rozbudowę. Warto pamiętać, że działanie niepoparte uzyskaniem odpowiedniego zezwolenia podlega karze, a powstała w jego wyniku konstrukcja może zostać przeznaczona do rozbiórki.
Prawnik na wagę złota
W przypadku, gdy prawo budowlane przysparza nam trudności w interpretacji przepisów, dobrym pomysłem będzie kontakt z kancelarią prawniczą, która posiada bogate, udokumentowane doświadczenie w zakresie działań na tym obszarze. Doświadczony prawnik przyjdzie nam z pomocą nie tylko w wyjaśnieniu naszych wątpliwości, ale także skompletowaniu wymaganych dokumentów czy rozstrzygnięcia problematycznych kwestii lub sporów. Konsultacja z ekspertem może okazać się także na wagę złota w momencie, gdy chcemy uniknąć ryzyka, jakim jest zakup nieruchomości obciążonej hipoteką, a sam prawnik mający doświadczenie w pracy z przepisami prawa budowlanego towarzyszy nam już na etapie rozważań związanych z zakupem określonego gruntu lub inwestycją w nieruchomości.