Bezpieczeństwo na budowie. Jak wyglądają szkolenia z BHP?

Budowa i nieruchomości

Według przepisów, które obowiązują w Polsce, wszyscy pracodawcy mają obowiązek skierować każdego ze swoich pracowników na szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Dotyczy to każdej branży i wszystkich zawodów. Nieprzestrzeganie tego przepisu oznacza kary finansowe dla firmy.

BHP na budowie. Wyjątkowy zawód z dużym ryzykiem wypadku.

Na bezpieczeństwo w czasie pracowania należy zwrócić uwagę szczególnie w branży budowlanej. Zdarzały się przypadki śmiertelne na budowach lub inne, które kończyły się kalectwem. Dlatego BHP ma wyjątkowe znaczenie dla pracowników budowlanych. Zatem szkoleniu biorą udział: kierowcy samochodów dostawczych, operatorzy maszyn (zarówno tych ciężkich jak i lekkich), magazynierzy oraz osoby, które wykonują prace remontowe lub instalacyjne. Do tych grup zaliczamy elektryków, hydraulików, konserwatorów oraz wykonawców sieci teletechnicznych.

Szkolenie w formie warsztatów.

Istotną kwestią są szkolenia dla robotników, które przybierają formę warsztatów. Podczas takiego szkolenia przywiązuje się duża wagę do instruktażu, które uczy pracowników bezpiecznego postępowania podczas pracy.

Ryzyko wystąpienia wypadku na budowie.

Jak już wcześniej zauważyłem, prace budowlane wiążą się z dużym ryzykiem. Robotnicy narażeni są szczególnie na wypadki. Dlatego zapewnienie im specjalistycznych szkoleń BHP jest konieczne i nieodzowne. Dzięki temu świadomi robotnicy będą częściej unikać wypadków. Na budowie wiele się dzieje. Ciężarówki dostarczają budulec, działają koparki oraz inne maszyny budowlane. Często prace są wykonywane na wysokości. To powoduje, że BHP w przypadku firm budowlanych nabiera innego wymiaru.

Jaką firmę do spraw szkoleń BHP wybrać?

Koniecznie trzeba zapoznać się z profilem danej firmy. Jakie rodzaj szkoleń i dla kogo oferuje? Jakie doświadczenia ma firma, ile szkoleń już przeprowadziła, jak długo działa na rynku? Na te ważne pytania musisz sobie odpowiedzieć. Przecież bezpieczeństwo pracy jest bardzo ważne. Oprócz pracowników firmy, szkolenia powinny obejmować także podwykonawców. Wymagana jest także kontrola kwalifikacji i specjalnych uprawnień osób pracujących. Roboty budowlane powinny być wykonywane w jak najbezpieczniejszych warunkach. Należy dokonać wyboru odpowiedniej firmy, świadczącej usługi szkoleń BHP. Informacji można szukać w internecie lub zapytać właściciela konkurencyjnej firmy budowlanej, z usług jakiej firmy korzysta i dlaczego. Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł Tobie rozjaśnić problem szkoleń BHP, zwłaszcza gdy mowa o BHP na budowie.

 

Budowa i nieruchomości
Najlepsze uszczelnienia hydrauliczne

Działanie wszelkiego rodzaju urządzeń nie byłoby możliwe bez ich skutecznej i praktycznej ochrony gwarantującej długotrwałe i bezproblemowe działanie. Od dziesiątek lat towarzyszą nam różnego rodzaju urządzenia i maszyny pomagające w produkcji , w rolnictwie czy w transporcie jednak każde z nich od samego początku musi być szczelnie zabezpieczone. Chodzi tutaj …

Budowa i nieruchomości
Hydraulicy – tajniki zawodu i ciekawa reprezentacja

Kanalizacja i hydraulik – podstawowe informacje oraz ciekawostki Kanalizacja – istotny element, którego nie należy zaniedbywać Robiąc remont lub budując domu czy mieszkanie warto zwrócić uwagę na liczne elementy wymagające poprawy lub dopracowania. Należy do nich przykładowo kanalizacja. Jak podaje Wikipedia jest to: “infrastruktura, która jest zbiorem wszystkich elementów służących …

Budowa i nieruchomości
Energia – źródła, ekologia, tradycja

Wszystko o energii Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Część z nich jest przyjazna dla środowiska, część niestety powoduje duże szkody ekologiczne. Jedne rozwiązania są bardziej, inne mniej ekonomiczne. Niektóre wymagają większego, inne mniejszego zaangażowania ze strony użytkowników. Dlatego decydując czy będziemy ogrzewać dom warto przeanalizować wiele czynników, tak aby …