Fornir kamienny – tapeta z kamienia naturalnego

Aranżacje wnętrz

Materiały naturalne są coraz częściej wykorzystywane przez profesjonalnych dekoratorów jak i pasjonatów dekoracji wnętrz. Istnieje kilka przyczyn tego zjawiska. Po pierwsze użytkownicy wnętrz pragną zapewnić sobie chociaż minimalny kontakt z naturą, nawet przebywając w zamkniętym pomieszczeniu, a takie materiały jak drewno czy kamień stanowią namiastkę kontaktu z przyrodą. Po drugie materiały tego typu podnoszą estetykę wnętrza i nadają pomieszczeniom elegancji. Takie surowce – jak na przykład kamień dekoracyjny – przykuwają spojrzenia dekoratorów ciekawą fakturą czy kolorem, które są niepowtarzalne i których zastosowanie daje niejednokrotnie unikatowe i wielowymiarowe efekty, jakie trudno osiągnąć przy pomocy materiałów sztucznych (chociaż nie jest to niemożliwe). Rezultaty takie jak, dla przykładu, efekt, jaki daje światło (częściowo odbite, częściowo rozproszone) na wspomnianym już kamieniu dekoracyjnym. Materiały naturalne – choćby właśnie kamień dekoracyjny – takimi rezultatami zachęcają do tego, by je eksponować, wykorzystywać np. do pokrycia ścian czy obudowy kominka. Mimo wspomnianych tu zalet materiały mają one także swoje wady, a jeden materiał naturalny drugiemu nie jest równy, z tego chociażby względu, że niektóre z tych materiałów trudno jest zastosować. Nie oznacza to, że trzeba zaniechać prób udekorowania domu tak,by osiągnąć wspomniany wizerunek pomieszczenia – wystarczy poszukać materiałów podobnych, a łatwiejszych w montażu. Przykładowo, kamień dekoracyjny jest ciężki, trudny w układaniu a ułożenie tego materiału wiąże się często z dużymi kosztami. Jakie jest więc rozwiązanie? Łatwiejszy do zamontowania, tańszy, ale równie efektowny, inny materiał – fornir kamienny.

Fornir kamienny – co to?

Fornir kamienny powstał przez przypadek, w wyniku szczęśliwego zbiegu okoliczności. Przyczynił się do tego Amerykanin Gernot Ehrlich, którego praca polegała na wykonywaniu na zlecenie stół i fontann. Używał on do tego standardowych meblowych płyt MTF, na które naklejał tabliczki z naturalnych łupków. Używał do tego żywic epoksydowych. Szczęśliwego odkrycia dokonał on w trakcje renowacji jednego ze stołów. Ehrlich spostrzegł, że na płycie MDF pozostaje cienka warstwa łupka, jeżeli oderwie się od płyty kamień. Poczyniwszy taką obserwację zdecydował się na dalsze eksperymenty, co ostatecznie doprowadziło go do odkrycia forniru kamiennego. W wyniku tych eksperymentów właściwości skały, łupka, wykorzystywanej w budownictwie od tysiącleci, znalazły nowe zastosowanie a fakt, że łupek to skała, która rozwarstwia się na coraz cieńsze plastry (“łupie się”) przełożył się na niezwykle efektowne wykorzystanie tego materiału.

Sposób produkcji forniru kamiennego

Produkcja forniru kamiennego rozpoczyna się w kamieniołomie. Wydobyte skały poddawane są obróbce – następuje ich rozwarstwianie, wyrównywanie i intensywne podgrzewanie. Punktem docelowym tych zabiegów jest uzyskanie warstw porównywalnych do grubości papieru. Na tak przygotowany materiał nakleja się ponadto siatkę z włókna szklanego. Po wyschnięciu kleju następuje kolejny krok – oddzielenie arkuszu łupka i wzmocnienie go żywicą poliestrową od spodu. Standardowe wymiary, do których przycina się materiał to 122 x 61 cm lub 122 x 244 cm. Co ciekawe, transport takiego materiału nie jest szczególnie trudny, bo może być on zwijany w rolki, niczym tapeta. Po przygotowaniu, z podkładem, wzmocniony siatką, ma grubość około 1-3 mm. Warto pamiętać, że nie tylko transport, ale i nakładanie forniru kamiennego może być niezwykle łatwe i przyjemne, bo produkuje się fornir kamienny na folii samoprzylepnej, co eliminuje konieczność zastosowania dodatkowego kleju. Fornir kamienny cechuje się unikatowością, bo jego wygląd uzależniony jest m.in. od miejsca, z którego został wydobyty czy od składu mineralnego skały.

Korzyści i trudności wynikające ze stosowania forniru kamiennego

Zalety forniru kamiennego są następujące. Jest to materiał, który można wyginać i przycinać, nie martwiąc się o to, że przygotowany arkusz pęknie. W związku z tym fornir kamienny nadaje się do oklejenia zarówno niewielkich (np. szafka) jak i dużych powierzchni (np. ściana) w domu. Jest to materiał równie elegancki co naturalny kamień elewacyjny, ale jednocześnie tańszy. Wart podkreślenia jest fakt, że początkowo i ten materiał był kosztowny, jednak nowe technologie produkcji przyczyniły się do spadku jego ceny. Arkusz o wymiarach 122 x 61 cm można nabyć w cenie do 120 zł. To ponadto materiał odporny na działanie promieni UV i zarysowania. Trudnością – czy raczej tym, o czym trzeba pamiętać – jest fakt, że rolki forniru należy zwijać i rozwijać w temperaturze pokojowej, Materiał nie nadaje się do zastosowania jako wykładzina podłogowa (jest zbyt cienki) oraz nie jest odporny na działanie wysokich temperatur.

Gdzie fornir kamienny znajduje zastosowanie?

Fornir kamienny ma coraz więcej zwolenników. Do tego materiału użytkownicy przekonują się dzięki jego cechom, a swojemu zadowoleniu dają wyraz w opiniach, których doszukać można się w internecie. Jest to materiał, który wykorzystać można do dekoracji wielu przestrzeni, dla przykładu, tak kuchni jak i łazienki. Do oklejenia nadają się zarówno ściany, jak i meble. Fornir kamienny jest jedną z bardziej wytrzymałych na uszkodzenia mechaniczne oklein. To, na co warto uważać, to wysoka temperatura, na którą materiał jest bardzo wrażliwy. Materiał ten dobrze komponuje się z innymi elementami i pomysłami na wnętrza, stanowiąc na przykład doskonałe uzupełnienie naprzemiennie położonych gładkich ścian. Co więcej ściany pokryte fornirem kamiennym można uzupełnić także podłogą wyłożoną płytkami imitującymi łupek, co dopełni wizerunku. Możliwości jest więc właściwie wiele, a cena kusi. Wydaje się, że fornir kamienny jest tej – i tak przystępnej – ceny warty.

Jeśli szukacie Państwo forniru kamiennego zachęcamy do odwiedzenia sklepu https://fornirykamienne.pl/

 

Aranżacje wnętrz
Meble biurowe na wymiar czy warto?

Meble na wymiar do biura – idealne rozwiązanie dla wymagających W dzisiejszych czasach coraz więcej ludzi pracuje w biurach. Wymagające zadania i długie godziny spędzone przy biurku wymagają odpowiedniego wyposażenia. Jednym z kluczowych elementów biurowego wyposażenia są meble. Odpowiednio dobrane meble wpływają na komfort i efektywność pracy, dlatego coraz więcej …

Aranżacje wnętrz
Metaloplastyka — jak zacząć i co jest potrzebne

Na stronie takiej jak: https://www.sklep.dastal.com.pl znajdziesz wiele porad oraz wskazówek dotyczących metaloplastyki oraz wyrobów z nią związanych. Jeśli chcesz nieco więcej dowiedzieć się na ten temat, koniecznie przeczytaj tekst i sprawdź co warto wiedzieć. Metalowe dekoracje Dąstal to idealna propozycja dla wszystkich, którzy poszukują nietuzinkowych rozwiązań. Metaloplastyka — jak zacząć …

Aranżacje wnętrz
Jakie kinkiety sprawdzą się nad łazienkowym lustrem?

Kinkiety nad lustrem w łazience powinny być przede wszystkim funkcjonalne. Oświetlenie ścienne o indywidualnie dopasowanych cechach i parametrach zapewni wygodę i precyzję wykonywania różnych czynności przed lustrem i stanie się efektowną ozdobą łazienkowego wnętrza. Łazienkę, podobnie jak wszystkie inne pomieszczenia w domu, podzielić można na kilka funkcjonalnych stref. Najczęściej wyróżnią …