Zakup własnego mieszkania w 2019 roku

Budowa i nieruchomości

Właśnie postanowiłeś kupić mieszkanie dla siebie i swojej rodziny. Dysponujesz pewnymi oszczędnościami, lecz nie masz większego rozeznania ile powinien wynosić wkład własny oraz na jakich warunkach zdecydować się wziąć kredyt hipoteczny od banku.

Wymarzone mieszkanie wkrótce stanie się Twoją własnością.

Wychodzisz z założenia, że wystarczy Tobie skromne mieszkanie – ciasne, ale własne. I słusznie. Zakup mieszkania na kredyt jest niezwykle ważną decyzją. Od tego zależeć będzie życie nasze i rodziny. Nie wolno rzucać się z motyką na słońce. Raty kredytowe powinny być optymalnie dopasowane do wysokości Twoich dochodów (również zarobków Twojej żony). Ile razy słyszeliśmy lub czytaliśmy w mediach o katastrofalnych w skutkach decyzjach w sferze kredytu hipotecznego. Były przypadki, że kredytobiorcy kończyli tragicznie. Dlatego decyzja odnośnie kredytu hipotecznego musi być dobrze przemyślana.

Próg 20-procentowego wkładu własnego na zakup długo oczekiwanego mieszkania.

Są osoby, które zarabiają bardzo dobrze i stać ich na zakup mieszkania, płacąc gotówką. Niestety w większości przypadków w Polsce pozyskanie mieszkania wiąże się z kredytem hipotecznym. Musisz mieć zdolność kredytową, lecz druga ważna kwestia, to posiadanie wkładu własnego. Jak pokazują dane statystyczne w Polsce – w pierwszym kwartale 2019 roku – 54 procent osób, które zaciągnęły kredyt, miały poziom wkładu własnego na poziomie powyżej 20 procent. Są banki w Polsce, które oferują kredyty hipoteczne, gdzie wystarczy 10% wkładu własnego. Mowa o ING Banku Śląskim oraz BNP Paribas. Niestety zła wiadomość jest taka, że wzrośnie w tym wypadku kwota ubezpieczenia. Wynika to z tego, że banki muszą zabezpieczyć brakującą sumę wkładu własnego.

Sytuacje, kiedy wkład własny nie wystarcza na zaciągnięcie kredytu.

Na poziomie 10 procent wkładu własnego oszczędzimy 30 000 zł, przy 25 procentach mówimy o kwocie znacznie wyższej, bo aż 75 000 zł. Tak wynika z analiz niezależnych ekspertów. Kolejną kluczową sprawą są dodatkowe koszty przy decydowaniu się na kredyt hipoteczny. Trzeba doliczyć prowizję bankową, podatek od czynności cywilnoprawnych, opłacenie notariusza oraz prowizja dla pośrednika od nieruchomości.

Podsumowanie – o czym warto jeszcze wiedzieć.

Comiesięczne raty kredytu hipotecznego rzutują na naszą sytuację finansową. Warto wcześniej porozmawiać z ekspertem, który specjalizuje się w tematyce kredytowej. Nie wolno, w żadnym wypadku, podejmować pochopnych decyzji. Przecież nie chcesz mieć w przyszłości nieprzyjemnych sytuacji, które w najgorszym razie mogą zakończyć się licytacją komorniczą Twojego mieszkania.

 

Budowa i nieruchomości
Usługi hydrauliczne w Krakowie

W każdym gospodarstwie domowym co jakiś czas dochodzi do różnego rodzaju awarii. Wielokrotnie wówczas warto postawić na pomoc specjalistów, którzy w szybki tempie uporają się z awarią i nie uszkodzą przy tym elementów, które znajdują się w pobliżu. Gdy problem dotyka instalacji wodno-kanalizacyjnej to tym bardziej warto postawić na usługi …

Budowa i nieruchomości
Życie w duchu slow life – czy przeprowadzka na wieś ma sens?

Chcąc nieco zwolnić tempo życia i odetchnąć od miejskiego zgiełku, coraz częściej zastanawiamy się, czy przeprowadzka na wieś to dobry pomysł. To poważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć – jakie aspekty warto przeanalizować, zanim zmienimy miejsce zamieszkania? Z dala od miejskiego zgiełku Zanim rozpoczniemy poszukiwanie wymarzonego domu lub działki pod …

Budowa i nieruchomości
Wrocław: na co zwrócić uwagę, wybierając biuro nieruchomości?

Korzystnych ofert związanych z inwestowaniem na rynku nieruchomości zwykle szukamy w sieci. Niekiedy jednak bywa to problematyczne – konkurencja jest duża, ceny zróżnicowane, a warunki sprzedaży lub wynajmu – nie zawsze jasne. Z pomocą może nam przyjść biuro nieruchomości. Wrocław oferuje w tym zakresie wsparcie wielu specjalistów – na co …