Nie wiesz ile warte jest Twoje mieszkanie? Koniecznie przeczytaj!

Budowa i nieruchomości

Gdy chcesz wycenić mieszkanie, na pewno musisz wiedzieć o czynnikach, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Czym kieruje się i na co zwraca uwagę rzeczoznawca? Według jakich wytycznych ma określić on wartość ile warte jest Twoje mieszkanie? Czy wycena jest procesem obiektywnym? Co zrobić, żeby nie stracić pieniędzy przez nieumiejętne wykonanie wyceny mieszkania?

Ile wynosi wartość rynkowa mieszkania? Czym różni się od ceny sprzedaży?

Istnieje różnica między wartością rynkową a ceną sprzedaży. Wartość ma swoje źródło w rynkowej wycenie. W tym wypadku liczy się opinia rzeczoznawcy. Rzeczoznawca majątkowy to termin prawny, który opisany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Według tej ustawy, wartość mieszkania to cena możliwie jak najbardziej zbliżona do kwoty, za jaką można dokonać sprzedaży nieruchomości na rynku. To, ile warte jest mieszkanie jest często cenną informacją dla urzędów, banku lub sądu.

Internetowy kalkulator wyceny nieruchomości.

W dobie internetu, możesz samodzielnie na własną rękę wycenić mieszkanie. Są na rynku kalkulatory online, które dokonują niezbędnych obliczeń i określają ile warte jest mieszkanie. Jednak trzeba brać pod uwagę pewne, nieprecyzyjne aspekty takich wyliczeń. Eksperci twierdzą, że pomyłka może oscylować na poziomie nawet 30 procent. Wynika to z faktu, że przy wycenie, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Wobec tego kalkulatory internetowe mogą czasami nas zawieźć.

Kim, jest rzeczoznawca majątkowy? Na czym polega wiarygodna wycena?

Rzeczoznawca majątkowy działa na podstawie prawa i zajmuje się wyceną nieruchomości. Jest to urzędnik państwowy, który posiada uprawnienia do wyceny. Jego ekspertyzy są wiążące i mogą być wykorzystane przez bank, sąd lub urząd skarbowy. Opinie rzeczoznawców są brane pod uwagę w kwestiach spadkowych, oświadczeniach majątkowych, w sprawach zniesienia współwłasności, w sytuacji gdy staramy się o kredyt hipoteczny oraz w przypadku gdy chcemy ubezpieczyć nasze mieszkanie.

Jeśli chcemy wycenić nasze mieszkanie, koniecznie trzeba znaleźć odpowiedniego rzeczoznawcę Osoba ta posiada niezbędna legitymację oraz uprawnienia. Aktualną listę rzeczoznawców znajdziesz w internecie. Gdy potrzebujesz wyceny mieszkania, bo wymaga od tego bank, zdarzają się sytuacje, w których to właśnie bank ma do dyspozycji swoich rzeczoznawców, w którymi współpracuje. Czasami sporządzane są listy, gdzie widnieją rzeczoznawcy, którzy mają wystawioną negatywną opinię przez bank. Dlatego odradza się współpracy z takimi urzędnikami.

 

Budowa i nieruchomości
Hydraulicy – tajniki zawodu i ciekawa reprezentacja

Kanalizacja i hydraulik – podstawowe informacje oraz ciekawostki Kanalizacja – istotny element, którego nie należy zaniedbywać Robiąc remont lub budując domu czy mieszkanie warto zwrócić uwagę na liczne elementy wymagające poprawy lub dopracowania. Należy do nich przykładowo kanalizacja. Jak podaje Wikipedia jest to: “infrastruktura, która jest zbiorem wszystkich elementów służących …

Budowa i nieruchomości
Energia – źródła, ekologia, tradycja

Wszystko o energii Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Część z nich jest przyjazna dla środowiska, część niestety powoduje duże szkody ekologiczne. Jedne rozwiązania są bardziej, inne mniej ekonomiczne. Niektóre wymagają większego, inne mniejszego zaangażowania ze strony użytkowników. Dlatego decydując czy będziemy ogrzewać dom warto przeanalizować wiele czynników, tak aby …

Budowa i nieruchomości
Zawód elektryk

Elektryk to dość powszechny, popularny zawód. Jak mówi Wikipedia: ”Elektryk – zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych.” W internetowej encyklopedii wymienione zostały także następujące czynności, które podejmuje osoba trudniąca się tym zawodem: ”projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną; …