Nie wiesz ile warte jest Twoje mieszkanie? Koniecznie przeczytaj!

Budowa i nieruchomości

Gdy chcesz wycenić mieszkanie, na pewno musisz wiedzieć o czynnikach, jakie trzeba wziąć pod uwagę. Czym kieruje się i na co zwraca uwagę rzeczoznawca? Według jakich wytycznych ma określić on wartość ile warte jest Twoje mieszkanie? Czy wycena jest procesem obiektywnym? Co zrobić, żeby nie stracić pieniędzy przez nieumiejętne wykonanie wyceny mieszkania?

Ile wynosi wartość rynkowa mieszkania? Czym różni się od ceny sprzedaży?

Istnieje różnica między wartością rynkową a ceną sprzedaży. Wartość ma swoje źródło w rynkowej wycenie. W tym wypadku liczy się opinia rzeczoznawcy. Rzeczoznawca majątkowy to termin prawny, który opisany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami z dnia 21 sierpnia 1997 roku. Według tej ustawy, wartość mieszkania to cena możliwie jak najbardziej zbliżona do kwoty, za jaką można dokonać sprzedaży nieruchomości na rynku. To, ile warte jest mieszkanie jest często cenną informacją dla urzędów, banku lub sądu.

Internetowy kalkulator wyceny nieruchomości.

W dobie internetu, możesz samodzielnie na własną rękę wycenić mieszkanie. Są na rynku kalkulatory online, które dokonują niezbędnych obliczeń i określają ile warte jest mieszkanie. Jednak trzeba brać pod uwagę pewne, nieprecyzyjne aspekty takich wyliczeń. Eksperci twierdzą, że pomyłka może oscylować na poziomie nawet 30 procent. Wynika to z faktu, że przy wycenie, bierze się pod uwagę wiele różnych czynników. Wobec tego kalkulatory internetowe mogą czasami nas zawieźć.

Kim, jest rzeczoznawca majątkowy? Na czym polega wiarygodna wycena?

Rzeczoznawca majątkowy działa na podstawie prawa i zajmuje się wyceną nieruchomości. Jest to urzędnik państwowy, który posiada uprawnienia do wyceny. Jego ekspertyzy są wiążące i mogą być wykorzystane przez bank, sąd lub urząd skarbowy. Opinie rzeczoznawców są brane pod uwagę w kwestiach spadkowych, oświadczeniach majątkowych, w sprawach zniesienia współwłasności, w sytuacji gdy staramy się o kredyt hipoteczny oraz w przypadku gdy chcemy ubezpieczyć nasze mieszkanie.

Jeśli chcemy wycenić nasze mieszkanie, koniecznie trzeba znaleźć odpowiedniego rzeczoznawcę Osoba ta posiada niezbędna legitymację oraz uprawnienia. Aktualną listę rzeczoznawców znajdziesz w internecie. Gdy potrzebujesz wyceny mieszkania, bo wymaga od tego bank, zdarzają się sytuacje, w których to właśnie bank ma do dyspozycji swoich rzeczoznawców, w którymi współpracuje. Czasami sporządzane są listy, gdzie widnieją rzeczoznawcy, którzy mają wystawioną negatywną opinię przez bank. Dlatego odradza się współpracy z takimi urzędnikami.

 

Budowa i nieruchomości
Usługi hydrauliczne w Krakowie

W każdym gospodarstwie domowym co jakiś czas dochodzi do różnego rodzaju awarii. Wielokrotnie wówczas warto postawić na pomoc specjalistów, którzy w szybki tempie uporają się z awarią i nie uszkodzą przy tym elementów, które znajdują się w pobliżu. Gdy problem dotyka instalacji wodno-kanalizacyjnej to tym bardziej warto postawić na usługi …

Budowa i nieruchomości
Życie w duchu slow life – czy przeprowadzka na wieś ma sens?

Chcąc nieco zwolnić tempo życia i odetchnąć od miejskiego zgiełku, coraz częściej zastanawiamy się, czy przeprowadzka na wieś to dobry pomysł. To poważna decyzja, którą warto dobrze przemyśleć – jakie aspekty warto przeanalizować, zanim zmienimy miejsce zamieszkania? Z dala od miejskiego zgiełku Zanim rozpoczniemy poszukiwanie wymarzonego domu lub działki pod …

Budowa i nieruchomości
Wrocław: na co zwrócić uwagę, wybierając biuro nieruchomości?

Korzystnych ofert związanych z inwestowaniem na rynku nieruchomości zwykle szukamy w sieci. Niekiedy jednak bywa to problematyczne – konkurencja jest duża, ceny zróżnicowane, a warunki sprzedaży lub wynajmu – nie zawsze jasne. Z pomocą może nam przyjść biuro nieruchomości. Wrocław oferuje w tym zakresie wsparcie wielu specjalistów – na co …