Komin ceramiczny – zalety i wady. Stalowy czy ceramiczny komin?

Budowa i nieruchomości

Wybór systemu grzewczego do domu nie jest prostym zadaniem, a do tego należy podjąć jeszcze szereg innych decyzji. Jedna z nich związana jest z zakupem odpowiedniego komina. My przedstawiamy dziś popularne rozwiązanie – komin ceramiczny. I jednocześnie zastanawiamy się, jakie są różnice między stalowym a ceramicznym kominem.

Komin ceramiczny – zalety

Zaczniemy od tego, czym charakteryzują się kominy ceramiczne. To proste w montażu konstrukcje, których obudowuje się bloczkami, stawianymi jeden na drugim. Rury są wsunięte w te bloczki, osłania się je wełną mineralną. Tak zbudowane kominy można zasłonić płytami G-K lub otynkować.

Mają wiele zalet. Co najważniejsze, są uniwersalne. Oznacza to, że można podłączyć je do różnych systemów grzewczych, m.in. kotłów kondensacyjnych, gazowych czy olejowych. Bardzo często podkreśla się, że komin ceramiczny zapewnia dużą odporność na zmiany temperatur – zweryfikuj to na schiedel.com/pl/produkty/ceramiczne-systemy-kominowe/schiedel-rondo-plus. Jak wskazuje producent, maksymalna temperatura spalin może wynosić nawet 600 stopni.

To powoduje, że są też trwałe. Nie odkształcają się, nie pojawia się też problem z korozją. Ponadto wolno stygną i co za tym idzie – długo utrzymają ciepło. Nierzadko klienci są zadziwieni tym, na jak długo producenci dają na nie gwarancję, może to być do 30 lat.

Nie bez znaczenia jest to, że elementy takiego komina wykonywane są z materiałów kwasoodpornych. Dzięki temu są one odporne na działanie agresywnych składników.

Komin ceramiczny – wady

A czy jest to rozwiązanie pozbawione wad? Niestety nie, i trzeba zdawać sobie z nich sprawę, aby ostatecznie podjąć dobrą decyzję. Choć te najczęściej występują wtedy, gdy kupujesz niskiej jakości kominy. Na co więc zwracać uwagę? Na to, aby ceramika była gładka i jednorodna. Ponadto ich wkład powinien być wentylowany, w innym wypadku może dochodzić do nasiąkania wodą.

Wadą tego rozwiązania z pozoru wydaję się też być wysoka cena. Ale tylko z pozoru. Dlaczego? Bo choć faktem jest, że kominy ceramiczne są droższe, to jednocześnie wykonuje się je z wysokiej jakości prefabrykatów. To sprawia, że są wytrzymałe, nic się z nimi nie dzieje przez następnych kilkadziesiąt lat. A więc w perspektywie długoterminowej, oszczędzasz.

Jak komin do systemów grzewczych? Komin stalowy czy ceramiczny?

Kominy stalowe dostępne są w dwóch wersjach. Pierwsza z nich to wkład stalowy, który montuje się w już istniejących kominkach lub kanałach wentylacyjnych. Może być także w postaci lekkiego komina samodzielnego, o prostej konstrukcji.

To, co jest jego zaletą, to możliwość zamontowania jednokanałowego komina stalowego do już istniejącej instalacji. Jeśli więc wymieniasz system grzewczy, może to być korzystniejsze rozwiązanie. Komin ceramiczny natomiast musi być budowany jako nowa instalacja. Ponadto wymaga większego nakładu kosztów i czasu.

Kominy stalowe są odporne na wilgoć, natomiast komin ceramiczny ze złej jakości prefabrykatów jest narażony na nasiąkanie wodą, co będzie prowadzić do jego usterek. Stalowe kominy są też tańsze. Ale czy lepsze?

Mimo wszystko eksperci zalecają wybór kominów ceramicznych, które są bardziej uniwersalne, praktyczne, a także, co już niejednokrotnie podkreślaliśmy, trwałe. Jest to inwestycja, która powinna się zwrócić.

Budowa i nieruchomości
Hydraulicy – tajniki zawodu i ciekawa reprezentacja

Kanalizacja i hydraulik – podstawowe informacje oraz ciekawostki Kanalizacja – istotny element, którego nie należy zaniedbywać Robiąc remont lub budując domu czy mieszkanie warto zwrócić uwagę na liczne elementy wymagające poprawy lub dopracowania. Należy do nich przykładowo kanalizacja. Jak podaje Wikipedia jest to: “infrastruktura, która jest zbiorem wszystkich elementów służących …

Budowa i nieruchomości
Energia – źródła, ekologia, tradycja

Wszystko o energii Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Część z nich jest przyjazna dla środowiska, część niestety powoduje duże szkody ekologiczne. Jedne rozwiązania są bardziej, inne mniej ekonomiczne. Niektóre wymagają większego, inne mniejszego zaangażowania ze strony użytkowników. Dlatego decydując czy będziemy ogrzewać dom warto przeanalizować wiele czynników, tak aby …

Budowa i nieruchomości
Zawód elektryk

Elektryk to dość powszechny, popularny zawód. Jak mówi Wikipedia: ”Elektryk – zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych.” W internetowej encyklopedii wymienione zostały także następujące czynności, które podejmuje osoba trudniąca się tym zawodem: ”projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną; …