Energia – źródła, ekologia, tradycja

Budowa i nieruchomości

Wszystko o energii

Istnieje wiele sposobów na ogrzewanie domu. Część z nich jest przyjazna dla środowiska, część niestety powoduje duże szkody ekologiczne. Jedne rozwiązania są bardziej, inne mniej ekonomiczne. Niektóre wymagają większego, inne mniejszego zaangażowania ze strony użytkowników. Dlatego decydując czy będziemy ogrzewać dom warto przeanalizować wiele czynników, tak aby obrane rozwiązanie spełniało nasze wymagania, było przemyślaną decyzją, a nie spontanicznym, niepopartym jakąkolwiek refleksją ”strzałem”.

Wszystko o energetyce – definicja, podział, tradycja i alternatywa znów w kontrze

Jak podaje definicja z prowadzonej przez Ministerstwo Edukacji i Nauki platformy epodręczniki.pl ”Energetyka to dział przemysłu zajmujący się produkcją oraz dystrybucją energii elektrycznej i cieplnej. Dzieli się na:

energetykę konwencjonalną – wytwarzanie energii elektrycznej i cieplnej dzięki spalaniu paliw, którymi są na przykład węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, gaz, biogazy, biomasa (roślinna i zwierzęca), torf, łupki bitumiczne;

energetykę niekonwencjonalną – pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł alternatywnych, np. wód płynących, wód geotermalnych, wiatru, Słońca, pływów morskich, reakcji jądrowych, ciepła otoczenia.”

Jak można się domyślić energetyka konwencjonalna jest zdecydowanie bardziej popularna. Większość z nas posiada w domach piece, pompy ciepła, czy ogrzewanie gazowe. W zależności od tego czy mieszkamy w domkach jednorodzinnych, czy też wspólnotach mieszkaniowych w blokach jedne rozwiązania są nam bardziej znajome niż inne. Z całą pewnością możemy stwierdzić, że nie są one odpowiednim wyobrem dla osób zatroskanych o środowisko oraz przyszłe losy naszej planety. Zarówno gaz, jak i węgiel przynoszą znaczące szkody dla środowiska. Bardziej preferowanym w tym zestawieniu rozwiązaniem jest jednak gaz. Z tego powodu obecnie w Polsce prowadzonych jest kilka programów wymiany tradycyjnych pieców węglowych na ogrzewanie centralne zasilane gazem.

Rodzaje energii

Ściśle związane z pojęciem energetyki są źródła energii.

Źródła energii dzielą się na kilka podkategorii, podstawowe zestawienie rozdziela je na dwie grupy, wyróżniając:

odnawialne źródła energii – są to źródła mające zdolność do samoregeneracji, a więc nieskończone i nie wymagają szczególnej ochrony i wstrzemięźliwości w użytkowaniu. Źródła odnawialne wykorzystywane są przede wszystkim w energetyce niekonwencjonalnej. W konwencjonalnej rzadko zdarzają się przykłady użycia odnawialnych źródeł energii, choć istnieją wyjątki od tej zasady, na przykład tradycyjne młyny.

nieodnawialne źródła energii – zaliczamy do nich rozliczne surowce mineralne. Należą do nich popularne, wcześniej wspomniane: węgiel kamienny, węgiel brunatny, ropa, gaz. Ich zasoby kiedyś się wyczerpią, dlatego apeluje się o uważność podczas ich wykorzystywania oraz świadomą konsumpcję. Nieodnawialne źródła energii stanowią podstawę energetyki konwencjonalnej, która jest powszechniej stosowana niż energetyka niekonwencjonalna.

 

Budowa i nieruchomości
Hydraulicy – tajniki zawodu i ciekawa reprezentacja

Kanalizacja i hydraulik – podstawowe informacje oraz ciekawostki Kanalizacja – istotny element, którego nie należy zaniedbywać Robiąc remont lub budując domu czy mieszkanie warto zwrócić uwagę na liczne elementy wymagające poprawy lub dopracowania. Należy do nich przykładowo kanalizacja. Jak podaje Wikipedia jest to: “infrastruktura, która jest zbiorem wszystkich elementów służących …

Budowa i nieruchomości
Zawód elektryk

Elektryk to dość powszechny, popularny zawód. Jak mówi Wikipedia: ”Elektryk – zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych.” W internetowej encyklopedii wymienione zostały także następujące czynności, które podejmuje osoba trudniąca się tym zawodem: ”projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną; …

Budowa i nieruchomości
Budownictwo – teoretyczna wiedza o praktycznej dziedzinie

Dawka wiedzy, poszerzona definicja, nie aż tak oczywiste pojęcie jak mogłoby się wydawać Wikipedia definiuje to pojęcie jako ”dziedzinę działalności związanej ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Jej podstawą jest wiedza teoretyczna z zakresu inżynierii lądowej. Jest to jednak również gałąź wiedzy praktycznej, techniki stosowanej przy budowaniu” Istnieje wiele podziałów i podkategorii, …