Czym różni się płyta OSB od płyty HDF?

Aranżacje wnętrz

Wśród materiałów do produkcji mebli znajdziemy między innymi płyty OSB i płyty HDF. Oba produkty należą do najchętniej wybieranych materiałów drewnopochodnych przez producentów mebli oraz osoby, które na co dzień zajmują się wykończeniem wnętrz. Mimo, że obie płyty można sklasyfikować w jednej kategorii to znacznie się od siebie różnią. W tym tekście zwrócimy uwagę na to, czym charakteryzuje się płyta OSB oraz jaką specyfikę ma płyta HDF. Płyty te mogą być wykorzystywane zarówno do produkcji mebli oraz do wykończeń wnętrz, w tym tworzenia podkładów pod podłogi, czy też okładzin ściennych.

Zastosowanie dla obu płyt znajdziemy również w konstrukcjach szkieletowych, jednak ich zastosowanie będzie różne. Płyty różnią się nie tylko swoim wyglądem i strukturą, ale również właściwościami. To co je łączy to fakt, że oba produkty powstają z różnych gatunków drewna, które połączone są ze sobą za pomocą syntetycznych żywic i klejów. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka płyt OSB oraz płyt HDF.

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB to materiał drewnopochodny, który wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie, w wykończeniu mieszkań oraz w przemyśle meblowym. W składzie takiej płyty znajduje się ponad 90% wiórów drzewnych. Płyty mogą być jedno lub wielowarstwowe. Każda z warstw składa się z podobnych wiórów drzewnych, które ułożone są w różnych płaszczyznach. Tak sprasowane ze sobą płyty wiórowe tworzą płytę OSB. Jej największym atutem jest uniwersalność oraz łatwa obróbka oraz stosunkowo niskie koszta produkcji mebli.

Płyty te doskonale sprawdzają się nawet w wilgotnych środowiskach, ponieważ są dodatkowo wzmocnione. Płyty OSB cechują się bardzo dużą nośnością, dlatego wykorzystywane są również do tworzenia podłóg, czy też stropów i dachów. Płyty dostępne są w czterech kategoriach od 1 do 4. Numer 4 oznacza płyty o największej wytrzymałości, które wykorzystywane są w konstrukcjach szkieletowych. Płyty 1 i 2 są najmniej odporne i dobrze sprawdzą się przede wszystkim w suchych warunkach. Płyty te są zdecydowanie grubsze i cięższe od płyt HDF oraz mają na co dzień inne zastosowanie.

Charakterystyka płyt HDF

Płyty HDF to kolejny materiał drewnopochodny, który na co dzień wykorzystywany jest między innymi w branży meblowej. To jedna z odmian klasycznych płyt pilśniowych, jednak posiada ona dużo większą gęstość. Szacuje się, że w przypadku tych płyt gęstość przekracza nawet 850 kg/m3, czyli jest to gęstość większa od wielu gatunków drewna, w tym między innymi dębu. Atutem tych płyt jest ich wytrzymałość oraz jednocześnie elastyczność. Płyty te są cieńsze od płyt OSB i znacznie lżejsze, oraz wykorzystywane są w innych obszarach.

Z takich płyt tworzy się między innymi dna szuflad oraz tylne ściany szaf lub innych mebli. Płyty mogą być klasyczne lub laminowane, a ich wybór zależy od naszych potrzeb oraz mebli, w których są wykorzystywane. Płyty wykorzystywane są również w konstrukcjach budowlanych, jednak nie są na tyle nośne, by zastąpić płyty OSB. Z modeli HDF tworzy się również panele, czy też drzwi. W branży budowlanej oraz w produkcji mebli bardzo często wykorzystuje się połączenie tych dwóch płyt w różnych konfiguracjach.

Aranżacje wnętrz
Jak stworzyć skrzynkę na zabawki diy?

Każda rodzina z dziećmi szuka oryginalnego sposobu na przechowywanie dziecięcych zabawek. Kupowanie kolejnych plastikowych opakowań nie pomaga w ochronie środowiska czy eleganckim przechowywaniu zabawek dzieci. Dlatego też warto spróbować samodzielnie przygotować taki produkt jak skrzynka na zabawki diy. Jakie materiały są potrzebne do wykonania skrzynki na zabawki? Do podstawowych materiałów …

Aranżacje wnętrz
Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym?

Styl industrialny, czyli surowa elegancja, to obecnie jeden z najpopularniejszych styli wnętrzarskich. Jego znakami rozpoznawczymi są geometryczne lampy, żarówki industrialne, surowe ściany wyłożone cegłami czy drewniane meble na metalowych postumentach. Jak w prosty sposób urządzić mieszkanie w stylu industrialnym? Obecnie styl industrialny uważany jest za jeden z najbardziej wyszukanych i …

Aranżacje wnętrz
Łączenie starego z nowoczesnym, czyli jak wstawić antyk do współczesnego wnętrza

Bardzo często przy aranżacji wnętrz trzymamy się jednego stylu z obawą, że uzyskamy zły efekt postępując inaczej. Ze szczególnym dystansem podchodzimy przede wszystkim do łączenia antyków z nowoczesnymi wnętrzami, a zdecydowanie nie ma ku temu powodu. Wystarczy, że dokładnie przemyślimy ich umieszczenie, a z pewnością nie tylko nie zepsujemy nowoczesnego …