Czym różni się płyta OSB od płyty HDF?

Aranżacje wnętrz

Wśród materiałów do produkcji mebli znajdziemy między innymi płyty OSB i płyty HDF. Oba produkty należą do najchętniej wybieranych materiałów drewnopochodnych przez producentów mebli oraz osoby, które na co dzień zajmują się wykończeniem wnętrz. Mimo, że obie płyty można sklasyfikować w jednej kategorii to znacznie się od siebie różnią. W tym tekście zwrócimy uwagę na to, czym charakteryzuje się płyta OSB oraz jaką specyfikę ma płyta HDF. Płyty te mogą być wykorzystywane zarówno do produkcji mebli oraz do wykończeń wnętrz, w tym tworzenia podkładów pod podłogi, czy też okładzin ściennych.

Zastosowanie dla obu płyt znajdziemy również w konstrukcjach szkieletowych, jednak ich zastosowanie będzie różne. Płyty różnią się nie tylko swoim wyglądem i strukturą, ale również właściwościami. To co je łączy to fakt, że oba produkty powstają z różnych gatunków drewna, które połączone są ze sobą za pomocą syntetycznych żywic i klejów. Poniżej znajduje się krótka charakterystyka płyt OSB oraz płyt HDF.

Czym jest płyta OSB?

Płyta OSB to materiał drewnopochodny, który wykorzystywany jest przede wszystkim w budownictwie, w wykończeniu mieszkań oraz w przemyśle meblowym. W składzie takiej płyty znajduje się ponad 90% wiórów drzewnych. Płyty mogą być jedno lub wielowarstwowe. Każda z warstw składa się z podobnych wiórów drzewnych, które ułożone są w różnych płaszczyznach. Tak sprasowane ze sobą płyty wiórowe tworzą płytę OSB. Jej największym atutem jest uniwersalność oraz łatwa obróbka oraz stosunkowo niskie koszta produkcji mebli.

Płyty te doskonale sprawdzają się nawet w wilgotnych środowiskach, ponieważ są dodatkowo wzmocnione. Płyty OSB cechują się bardzo dużą nośnością, dlatego wykorzystywane są również do tworzenia podłóg, czy też stropów i dachów. Płyty dostępne są w czterech kategoriach od 1 do 4. Numer 4 oznacza płyty o największej wytrzymałości, które wykorzystywane są w konstrukcjach szkieletowych. Płyty 1 i 2 są najmniej odporne i dobrze sprawdzą się przede wszystkim w suchych warunkach. Płyty te są zdecydowanie grubsze i cięższe od płyt HDF oraz mają na co dzień inne zastosowanie.

Charakterystyka płyt HDF

Płyty HDF to kolejny materiał drewnopochodny, który na co dzień wykorzystywany jest między innymi w branży meblowej. To jedna z odmian klasycznych płyt pilśniowych, jednak posiada ona dużo większą gęstość. Szacuje się, że w przypadku tych płyt gęstość przekracza nawet 850 kg/m3, czyli jest to gęstość większa od wielu gatunków drewna, w tym między innymi dębu. Atutem tych płyt jest ich wytrzymałość oraz jednocześnie elastyczność. Płyty te są cieńsze od płyt OSB i znacznie lżejsze, oraz wykorzystywane są w innych obszarach.

Z takich płyt tworzy się między innymi dna szuflad oraz tylne ściany szaf lub innych mebli. Płyty mogą być klasyczne lub laminowane, a ich wybór zależy od naszych potrzeb oraz mebli, w których są wykorzystywane. Płyty wykorzystywane są również w konstrukcjach budowlanych, jednak nie są na tyle nośne, by zastąpić płyty OSB. Z modeli HDF tworzy się również panele, czy też drzwi. W branży budowlanej oraz w produkcji mebli bardzo często wykorzystuje się połączenie tych dwóch płyt w różnych konfiguracjach.

Aranżacje wnętrz
Jakie łóżko do małego pokoju?

Małe sypialnie lub pokoje dziecięce to bardzo trudne w aranżacji wnętrza. Na stosunkowo małej powierzchni musimy zmieścić wszystkie niezbędne w funkcjonowaniu meble. W sypialni oraz w pokoju dziecięcym powinno dominować łóżko. Im mniejsze pomieszczenie, tym trudniej wybrać takie łóżko, które spełni oczekiwania użytkowników oraz pozostawi małą sypialnię przestronną. Jak wybrać …

Aranżacje wnętrz
Jak wybrać odpowiednią matę wejściową?

Podstawową funkcją wycieraczki jest usuwanie brudu i wilgoci z butów i przytrzymywanie ich, aby bałagan nie dostał się do domu. Wycieraczki również mogą wyglądać świetnie i stanowić idealne wykończenie Twojego wejścia, ale najważniejsze jest to, jak dobrze czyszczą. Dobrej jakości mata jest opłacalną inwestycją, ponieważ chroni wewnętrzne wykładziny podłogowe przed …

Aranżacje wnętrz
Firanki do salonu – jakie wybrać?

Każdy z nas pragnie dobrze czuć się dobrze we własnym domu. Wszystkie pomieszczenia są bardzo ważne, a to jak zostaną urządzone będzie wpływać na nasze samopoczucie. Salon jest szczególnym miejscem, ponieważ to w nim spędzamy większość wolnego czasu i to właśnie w nim przyjmujemy gości i również zależy nam na …